Biuletyn KRN nr 2(16)/2014

    W zakładce Drzewa i tablice opublikowaliśmy aktualne tablice genealogiczne Netczuków, Mankiewiczów i Wolskich ze stosownymi ograniczeniami (wersja internetowa). Odbiorcy biuletynu otrzymają w załączeniu aktualne pełne drzewa. 
I. W mijającym roku zakończyliśmy prace nad kilkoma sekcjami serwisu genealogicznego. Oto najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia roku 2014:
1. Uruchomienie sekcji Genealogia wraz z podsumowaniem 20 lat badań i dokumentacji genealogii Netczuków oraz z indeksem imion występujących w naszym rodzie. 
2. Opracowanie nowej wersji tablic genealogicznych i ich aktualizacja w ciągu roku. Przybyło ponad 30 osób w tablicach Netczuków. Dodano m.in. linię Hieronimy z Netczuków Zaniewiczówej, od której pochodzą Gallewiczowie. Opracowano od nowa systematykę genealogiczną rodu w zakładce Gałęzie i linie z uwzględnieniem protoplastów naszego rodu i najnowszych informacji. Opublikowano tablice w wersji on-line (z ograniczeniami) w sekcji 
Drzewa i tablice oraz zestawienie wniosków z analizy statystycznej tablic i akt stanu cywilnego z Międzyrzeca w zakładce Krewni i powinowaci.
3. Szczegółowe opracowanie i przebudowanie zestawienia odpisów zupełnych wszystkich metryk Netczuków i rodzin spokrewnionych jakie zostały dotychczas zebrane i zlinkowanie ich ze skanami dostępnymi w serwisie Szukajwarchiwach.pl. w zakładce Wyniki badań - Dokumenty USC. Zweryfikowanie zapisów, sprawdzenie poprawności wcześniej uzyskanych odpisów. Uzupełnienie wyników o pominięte wcześniej metryki. Opublikowanie wyników kwerend z akt obu parafii prawosławnych z lat 1874-1908 wraz z ogólną analizą spadku liczebności wiernych w tym czasie.
4. Dzięki uprzejmości Rodziny Markowskich z Międzyrzeca uzyskaliśmy ciekawe informacje o Wiktorze Netczuku
jego córce Maryannie Paluszkiewiczowej oraz o świadkach zdarzenia Franciszku Bartłomiejewiczu Wolskim, dziadku Gebryeli z Wolskich Netczukowej i Ignacym Mankiewiczu bracie Petronelli z Mankiewiczów Netczukowej. W sekcji Archiwa zamieszczono tłumaczenie tekstu z oryginału
5. Rozpoczęliśmy przygotowania do organizacji III/IV Zjazdu Rodu Netczuków.
6. Po czterech latach kwerend i badań w zakładce Znane postaci w sekcji Protoplaści oraz Znani w XIX w. zostały opublikowane zaktualizowane biogramy naszych przodków i krewnych wraz z przypisami. Uzupełniono, m.in. biogramy protoplastów, zwłaszcza gałęzi Ignacego, księży Netczuków i ich brata Stanisława.
7. W mijającym roku nie udało się opublikować zakładek z sekcji Historia rodu. Nadal trwają też prace nad tablicą genealogiczną rodu Puszczów. W ich miejsce uruchomiliśmy za to planowaną na rok 2015 sekcję Galeria z zakładkami zdjęcia, pamiątki i dokumenty
8. Zakończono prace nad redakcją sekcji Herb i barwy i opublikowano zakładki Pierwotny znak i Pieczęć.
9.
W zakładce Bibliografia opublikowaliśmy kolejne pozycje dokumentujące historię rodziny, m.in.:
-  Józef Geresz, Z dziejów ZWZ - Armii Krajowej w Międzyrzecu Podlaskim (1939-1944), Międzyrzec Podlaski 2011, wzmiankowany Jan Netczuk, członek ZWZ - AK, str. 35;
- Wielka księga adresowa m. Krakowa i Podgórza, 1913-1914, wzmiankowany Stanisław Netczuk;
Waldemar Piasecki, Dorota Egier, Smutek kamiennych tablic [w:] Sztandar Ludu 1986, nr 255, str. 3;
- Poleski Dziennik Wojewódzki nr 3, Brześć nad Bugiem, dnia 24 lutego 1930 r., Ogłoszenie o poszukiwaniu osób uchylających się od służby wojskowej, str. 57, poz. 31 w tabeli;
- Dziennik Urzędowy Województwa Poleskiego nr 4-5, rok III, Brześć nad Bugiem, dnia 1 maja 1923 r., Ogłoszenie o rzeczach zaginionych, str. 25;
Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. V Gimnazyum (im. Stanisława Żółkiewskiego) we Lwowie za rok szkolny 1911, Fundusz Naukowy, Lwów 1911, str. 41;
- Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. VII Gimnazyum we Lwowie za rok szkolny 1909, Dyrekcja Gimnazjum, Lwów 1911, str. 60-61, 87;
-. Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. VII Gimnazyum we Lwowie za rok szkolny 1910, Fundusz Naukowy, Lwów 1911, str. 73;
Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. VII Gimnazyum we Lwowie za rok szkolny 1911/12, Fundusz Naukowy, Lwów 1912, str. 75;
- Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. Gimnazyum VIII we Lwowie za rok szkolny 1911, Fundusz Naukowy, Lwów 1911, str. 81;
- Sprawozdanie Dyrekcyi C. K. Gimnazyum VIII we Lwowie za rok szkolny 1913, Fundusz Naukowy, Lwów 1913, str. 108;
- Zygmunt Zagórowski, Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminarjów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych i władz szkolnych, R. 2, Książnica-Atlas, Warszawa, Lwów, 1926.
10. Dodano materiały archiwalne: 
Archiwum Narodowe w Krakowie, Spis Ludności miasta Krakowa z r. 1900 - sygn. 29/89/0/1-33, informacje o Stanisławie Netczuku, ur. 20.08.1888 r. w Międzyrzecu, który w 1900 r. był studentem w Krakowie. Mieszkał Nad Rudawą 3/134. Jest to zapewne Stanisław syn Mikołaja i Petronelli z Rybołowików, brat księży Netczuków, który studiował w Krakowie inżynierię, później pracował w przemyśle petrochemicznym w rejonie Jasła i Krosna.
- Archiwum państwowe w Lublinie, Skorowidz do księgi meldunkowej miasta Miedzyrzeca, sygn. 38/24/0/-/229 w zespole nr 38/24/0/ Akta miasta Międzyrzeca Podlaskiego. W skorowidzu występują zameldowani w 1918 r. [zachowano oryginalną pisownię]:
- Ludwik Netczuk
- Benedykt Netczuk
- Stefańja Netczuk
- Stanisław Netczuk
- Tomasz Netczuk
- Tomasz Wolski
- Edward Wolski (1922)
- Wacław Wolski (1925).
11. Uzyskaliśmy pomoc od ojca James M. Gibsona, Sekretarza Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Rzymie, który przekazał nam skany archiwalnego zdjęcia ks. Adolfa Netczuka vel Netczyńskiego, które znalazło się w książce Jana Iwickiego o Zgromadzeniu Zmartwychwstańców. Zdjęcie wykonano w 1902 r. w Rzymie w seminarium zakonnym.
12. Udzieliliśmy pomocy rodzinie Hurczynów h. Kruposiej z Rosji poprzez aktualizację opracowania na temat ich rodziny.
13. Odwiedziliśmy w dniach 20-22 czerwca Kostomłoty nad Bugiem.
14. W dniu 5 maja pożegnaliśmy zmarłego 30 kwietnia Alfreda Netczuka.

II. Plany redakcyjne strony internetowej na 2015 rok:
1. Zakończenie sekcji Historia rodu oraz rozdziałów: Geneza, Nazwisko, Tradycje.
- Są to najobszerniejsze i najważniejsze rozdziały całej monografii, które wymagają szczególnie rzetelnego opracowania źródłowego. Ostatnia znana wersja z 2009 r. powstała na bazie rodzinnych relacji i podań (które dość szczegółowo opracowaliśmy), historii Międzyrzeca, znanych analogii osadniczych z okolic oraz ogólnej analizy stosunków społecznych na Międzyrzecczyźnie w XV-XVII w. jak również historii rozdrobnienia i stopniowego upadku drobnego bojarstwa litewsko-ruskiego w czasach WKL i po opanowaniu ziem ukraińskich przez Polskę po 1569. W latach 2009-2014 zebraliśmy bardzo liczne informacje i źródła do dziejów bojarów i Rusinów na pograniczu polsko-litewskim ze szczególnym uwzględnieniem okolic Międzyrzeca.
- W Źródłach dziejowych do historii Rusi oraz rosyjskich słownikach onomastycznych odnaleźliśmy na Ukrainie i Białorusi ślady oraz gniazda wielu rodzin międzyrzeckich o ruskich korzeniach (m.in. Paluszkiewiczów, Wierzbickich, Jurków) w tym i Netczuków/Netyczuków oraz naszych odległych przodków z Rusi - Netków. Pochodzą oni od rodzin bojarów pośrednich z okolic Sławuty, Zbaraża, Łucka i Ostroga. Rozdział ten poświęcony będzie sprawom etymologicznym nazwiska, śladom obecności naszych protoplastów na Litwie i Wołyniu w XV-XVI w. oraz inne notowane w źródłach wystąpienia nazwy osobowej Netko jako nazwiska i imienia na wschodniej Słowiańszczyźnie, jak również etymologię nazwy i jej występowanie w różnych obszarach językowych Europy środkowej i wschodniej. Ważnym podrozdziałem będzie szczegółowa analiza formowania się nazwiska i nazwisk pokrewnych od pierwotnego Netko/Neczko, przez formy pośrednie i niestabilne, związane z poszczególnymi osobami (Netkow/Neczkow, Nitko/Niczko/Nicko, Nycieczko, Nietko, Nietkiewicz) aż do form, które się utrwaliły u naszych przodków i z nimi przybyły do Międzyrzeca (Netyczuk, Netczuk/Natczuk, Nedczuk, Nitczuk, Hetczuk, Neszczuk), z których wiele zapewne łączy także pokrewieństwo, zwłaszcza wśród tych ostatnich. Już teraz samego tekstu i materiałów jest ponad 150 stron redakcyjnych. Mam nadzieję że w 2015 r. uda się skończyć redakcję większości tekstu i opublikować go na stronie.
- Tradycje rodzinne, to zbiór wszystkich tradycji kultywowanych przez nasze rodziny, podań i legend oraz zwyczajów. Ta część jest dość dobrze opisana, choć wymaga rozwinięcia i krytycznych studiów porównawczych ze znanymi zwyczajami ludowymi i miejskim Międzyrzeca, na co przyjdzie jeszcze czas.
2. Przygotowanie zebranych dotychczas materiałów do wydania I tomu monografii. Jest to żmudna praca, którą planuję wykonać na pocz. 2016 r. tak by na Zjazd w 2016 książka była już dostępna.
3. Zakończenie sekcji Znane postaci, rozdział Znani w XX w. W dalszym ciągu w trakcie opracowania są biogramy wielu osób żyjących na przełomie XIX i XX w. oraz Znanych osób w XX w. głównie ze względu na braki w źródłach metrykalnych. Zgromadzony bogaty materiał bibliograficzny i archiwalny oraz wspomnienia i relacje rodzinne pozwalają opracować notki biograficzne dla większości osób i rodzin. Dotychczas z powodzeniem udało się opracować protoplastów z XVIII/XIX w. oraz osoby znane w XIX w.
4. Zakończenie sekcji Geografia:
- Opracowanie historii naszych Gniazd rodzinnych w Międzyrzecu;
- Opracowanie migracji naszych protoplastów od XV do XVIII w. wraz z rysem ich dawnych siedzib w zakładce Wołyń i Ruś.
    Do zakończenia aktualizacji całego serwisu genealogicznego pozostanie opracowanie w 2015-2016 r. materiałów internetowych zebranych w latach 2009-2014, opracowanie genealogii emigracji do Rosji, USA i Kanady, jak również zakończenie projektów klubowych i uzupełnienie sekcji Bibliografia o pozycje historyczne dotyczące tła dziejowego i historii regionu oraz Rusi i Litwy.

III. Szczegółowe plany badawcze na rok 2015:
1. Archiwum Parafialne par. rz.k. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim:
- przegląd ksiąg stanu cywilnego Międzyrzeca z lat 1688-1810, (przegląd problematyczny ze względu na kuriozalny zakaz dostępu do ksiąg dla "genealogów" zarządzony przez byłego biskupa siedleckiego w 2003 r.) Opóźnienie.
2. Archiwum Państwowe w Lublinie, akta stanu cywilnego - dokończenie kwerend za okres po 1810:
- przegląd rzymskokatolickich ksiąg stanu cywilnego parafii św. Mikołaja z lat 1868-1908;
- przegląd pozostałych greckokatolickich ksiąg stanu cywilnego parafii św. Mikołaja z lat 1871-1874;
- przegląd pozostałych greckokatolickich ksiąg stanu cywilnego parafii św.św. ap. Piotra i Pawła z lat 1871-1875;
- przegląd pozostałych prawosławnych ksiąg stanu cywilnego parafii św. Mikołaja z lat 1878, 1880, 1901-1914;
- przegląd pozostałych prawosławnych ksiąg stanu cywilnego parafii św.św. ap. Piotra i Pawła z lat 1878-1879;
3. Akta osobowe w różnych archiwach:
- sprawdzenie teczki personalnej ks. Adolfa Netczuka v. Netczyńskiego, Archiwum Archidiecezjalnym w Lublinie:
- sprawdzenie teczki personalnej ks. Adolfa Netczuka v. Netczyńskiego, Archiwum Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Rzymie;
- sprawdzenie danych personalnych Franciszka Netczuka vel. Leszczuka w celu sprostowania jego nazwiska na nagrobku znajdującym się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej, Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie.
4. Akta miejskie w różnych archiwach:
- zakończenie przeglądu dawnych ksiąg miejskich Międzyrzeca z lat 1558-1718, Archiwum Państwowe w Lublinie;
- przegląd kopi księgi podatkowej Międzyrzeca z 1788 r. (przy okazji własnego proj. badawczego nad strukturą parcelacyjną miasta Międzyrzeca do XIX w.) w celu określenia lokalizacji, fragmentacji i dystrybucji, nieruchomości miejskich i podmiejskich należących do wybranych rodzin międzyrzeckich, Archiwum Rodziny Markowskich z Międzyrzeca.

IV. Realizacja projektów klubowych:
1. Opracowanie inwentaryzacji cmentarza międzyrzeckiego, wydanie 2 - indeks.
W trakcie realizacji do czerwca 2015 r. - projekt klubowy.
2. Kontynuacja digitalizacji ważniejszych zdjęć z albumów rodzinnych Netczuków.

V. Plany na przyszłość:
    Przygotowanie materiałów do wydania I (I.1) tomu Monografii Rodu Netczuków - Polska gałąź, geneza i dzieje (2016). Publikacja liczyć będzie ok. 650-700 stron. Będzie dość bogato ilustrowana. W planach są wkładki z tablicami genealogicznymi obejmującymi historię rodu od zarania do 1930 r. z wyłączeniem danych osób żyjących. 
    Do tego w zależności od kosztów wydany zostanie oddzielnie dokumentacyjny aneks (t. I.2), w którym będzie opublikowany kompletny zasób materiałów archiwalnych, bibliograficznych i ikonograficznych zgromadzonych do opracowania tomu I.
    Planowany w przyszłości tom II będzie poświęcony gałęzi ukraińskiej Netczuków i pochodnym od niej Netczukom żyjącym dziś także w Rosji, jak również emigracji z tych krajów do USA i Kanady, aneks zostanie w zależności od ilości materiału wydany łącznie z II tomem lub oddzielnie jako II.2.
    Materiały zebrane po wydaniu monografii będą wydawane co 4-6 lat w formie suplementu do całości. Suplement będzie zbiorem kolejnych numerów biuletynu KRN, opracowanych do formatu książki z pełnymi newsami. Biuletyn tak jak dotychczas będzie ukazywać się dwa razy w roku.
    Fizyczne wydanie jest niezbędne, gdyż dane cyfrowe są ulotne. Publikacja I tomu planowana jest w ilości 40 egzemplarzy. Druk będzie finansowany z następujących źródeł:
- przedpłat na egzemplarz (tomy I.1 i I.2) zebranych wśród chętnych członków rodziny (ok. 50% kosztów)
- sponsorów (50% kosztów)
Najaktualniejsze dane będą zawsze na stronie genealogicznej, gdzie od 2012 r. są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane.

Z Noworocznymi Pozdrowieniami
W imieniu Klubu Rodziny Netczuków z Międzyrzeca Podlaskiego
Łukasz Netczuk