Księża Netczukowie, Hieronima z Netczuków i Gallewiczowie

    W zakładce Badania, sekcja Wyniki badań - Bibliografia opublikowaliśmy nowe pozycje bibliograficzne wzmiankujące księży Nikodema, Adolfa i Józefa. Są to sprawozdania dyrekcji C.K. lwowskich gimnazjów nr VII i VIII, do których w latach 1909-1913 uczęszczali Nikodem i Józef i które ukończyli z wyróżnieniem. Dowiadujemy się, że obaj bracia byli wzorowymi uczniami. Ich starszy brat Adolf uczył katechezy w Gimnazjum nr VII na stanowisku mianowanego nauczyciela w 1908 r. Z posady tej zrezygnował sam po kilku miesiącach, prawdopodobnie ze względu na obowiązki rektora internatu ruskiego Księży Zmartwychwstańców. W 1911 r. dla młodzieży łacińskiej wygłosił w Gimnazjum nr V rekolekcje. Ze spisu nauczycieli z 1926 r. dowiadujemy się, że ks. Józef był nauczycielem w Państwowym seminarium nauczycielskim męskim w Siennicy, że ur. 1898, był doktorem teologii i pracował jako katecheta przez jeden rok.
     Z kolei w Wielkiej księdze adresowej m. Krakowa i Podgórza w latach 1913-1914 wzmiankowany jest Stanisław Netczuk, urzędnik zamieszkały w Krakowie w pryw. domu, XIX, przy ul. Chodkiewicza 78, który wcześniej ukończył studia w Krakowie. Jest to zapewne Stanisław syn Mikołaja i Petronelli z Rybołowików, brat księży Netczuków.
    W źródłach genealogicznych z portalu MyHeritage oraz w metrykach międzyrzeckich znaleźliśmy informację łączącą Netczuków z Nikodemusem Gallewiczem, który w 2007 r. nawiązał z nami kontakt ws. jego prababki Hieronimy (link do informacji z 17.03.2007 r.). Wtedy otrzymaliśmy informację o jej prawdopodobnym mężu Korolczuku, jak również sugestię na temat żydowskich korzeni. Hieronima miała nazywać się Netczuk z domu lub z pierwszego małżeństwa, co w połączeniu z informacją procesie Jana Netczuka przeciwko Hieronimie Zaniewicz o alimenty lub wydanie 1000 marek w 1920 r. (AP Lublin oddz. Radzyń Pdl., sygn. 38/484/0/22) skierowało naszą uwagę na rodzinę Zaniewiczów jako macierzystą dla Hieronimy. W błąd przy ustalaniu tożsamości Hieronimy wprowadziły nas też informacje ustne przekazane przez starsze pokolenie o drugiej żonie Józefa lub Jana Netczuka. Pozywającym był ojciec Hieronimy.
    Aktualnie wiemy, że Hieronima urodziła się 25.09.1876 r. w Międzyrzecu. Jej rodzicami byli Jan Mikołajowicz Netczuk i Wiktoria z Chalimoniuków. Wiktoria miała siostrę Józefę oraz braci Benedykta i Tadeusza. Gałąź Hieronimy, która mieści się w subgałęzi Mikołaja Janowicza, wnuka Teodora (gałąź Teodora), Netczuków kontynuuje tylko linia z Pereszczówki po Tadeuszu Netczuku.
    Z materiałów genealogicznych z portalu MyHeritage oraz danych uzyskanych od Nikodemusa Gallewicza wiemy, że Hieronima poślubiła Józefa Zaniewicza, najprawdopodobniej z Łukowiska ur. w 1882 r. Ich córka Janina z Zaniewiczów poślubić miała Jana Suplickiego. Z kolei Jedna z córek Suplickich wyszła za mąż za Kamińskiego. Ich córka Kamińska poślubiła Galewicza. Jego synem jest Nikodemus. Genealogia tej linii została uzupełniona i opisana w dziale Znane postaci - znani w XIX w.