Nowe drzewa Netczuków, Mankiewiczów, Wolskich, Daniluków i Nestoruków na 20-lecie naszych potyczek z genealogią 

    Pragniemy zaprezentować zaktualizowane i skorygowane tablice Netczuków w Tabeli 1 (Gałąź Zachodnia - polska) oraz w Tabeli 2 (Gałź - Wschodnia - ruska). Gałąź polska opracowana została na podstawie akt metrykalnych parafii łacińskiej i unickiej staromiejskiej (obie św. Mikołaja) z Międzyrzeca z lat 1810-1868(1870), wcześniejszych kwerend oraz danych uzyskanych w latach 2010-2013 i opracowanych w końcu 2013 r. Pierwszy raz od 2006 r. aktualność tablic zgodna jest z postępem w badaniach. Aktualny stan na 15.01.2014. Ogólnie z pozyskanych około 200 metryk udało się odtworzyć genealogię klanu od ok. 1730 r. z kilkoma wcześniejszymi wzmiankami:

Tablice genealogiczne rodu Netczuków 1 - Gałąź Polska (wersja 33.2web z 15.01.2014 - ponad 550 osób)
Tablice genealogiczne rodu Netczuków 2 - Gałąź Ukraińska (wersja 33.2web z 15.01.2014 - ok. 185 osób).
Uzupełniliśmy także tablice Naczków o kolejne wypisy źródłowe (ok. 200 osób). 

    Przypominamy, że w zasięgu możliwości poznawczych jest genealogia rodu co najmniej od 1688 (a nawet 1650) r. Biorąc zaś pod uwagę pojedyncze wzmianki w źródłach pozametrykalnych (zaczynających się w 1558 r.), możliwe będzie odtworzenie naszej genealogii do ok. 1580 r. Szczegółowy i zaktualizowany wykaz źródeł znajduje się w odpowiedniej sekcji. W tablicach Netczuków zaskoczeniem będzie z pewnością rozbudowana gałąź Wiktora i Jana, nowa gałąź Ignacego oraz pełna genealogia linii Dominika - Łukasza (z ul. Warszawskiej). Okazuje się, że na przełomie XVIII i XIX w. z synów Teodora Netczuka syna Józefa i Pauliny powstały trzy duże gałęzie: Wiktora, Jana i Ignacego. Między gałęzią Jana i Wiktora nastąpiło już zauważalne przesunięcie pokoleniowe (o ok. 20-30 lat) - kuzyni w linii Wiktora ur. są w latach 1920-1940, podczas gdy w linii Jana urodzili się w latach 1940-1980.

    W sekcji Pliki udostępniliśmy również zaktualizowane tablice genealogiczne spokrewnionych z nami międzyrzeckich rodzin w wersji bez szczegółowych danych osób żyjących. Pełne drzewa dostępne są za pośrednictwem naszego biuletynu genealogicznego-newslettera, na który zapisywać się można u administratora mailowo lub telefonicznie:

Drzewo Mankiewiczów zostało zaktualizowane o wypisy ze źródeł heraldycznych, stan drzewa rodzinnego wg badań na koniec 2012 r. (prawie 360 osób).
Drzewo Wolskich (Rzewuskich) zawiera linię Międzyrzecką, Parczewską, rodzinę Steciuków z Brześcia n. Bugiem oraz wypisy dla Wolskich i Rzewuskich h. Lubicz z okolic (ponad 200 osób).
Skromne drzewo Daniluków i Nestoruków zawiera infromacje o rodzinie Rozalii z Nestoruków-Wolskiej (22 osoby).

    Nadal na publikację i opracowanie ponad 300 metryk pozyskanych w latach 2006-2011 (w AP Płock) czekają tablice Witkowskich, Czyżyków i Puszczów (Puszczyńskich) (od pocz. XVIII w.) z Zawkrza, liczące ok. 1,2 tys. osób.
    Wszystkie tablice przejrzano i skorygowano zauważone błędy. Ze względu na ograniczenia oprogramowania eksportującego rozległe drzewa do formatu PDF, w plikach mogą pojawić się usterki techniczne, np. luki w ciągłym tekście, niepoprawne wyświetlanie czcionek i cyrylicy. Błąd jest nie do usunięcia w tym momencie.

    Drodzy krewni i przyjaciele! Publikowane drzewa to owoc dwudziestoletnich badań członków naszego Klubu, głównie wywiadów rodzinnych z przedstawicielami najsatrszego pokolenia. To przede wszystkim Wasza zasługa, gdyż zechcieliście podzielić się wspomnieniami z dawnych lat. Musimy jednak pamiętać, że wyniki są także efektem poszukiwań, które zaczęły sie na długo zanim zorganizowaliśmy nieformalny Klub RN. Pierwsze wypisy metrykalne Netczuków, Wolskich i Mankiewiczów, a takaże spokrewnionych Międzyrzeczan zbierali nasi przodkowie od przełomu XIX i XX w.: zwłaszcza Edward i Tomasz Wolscy, Józef Jan Netczuk, Jan Mankiewicz, Alfred Netczuk, Gabryela z Wolskich Netczukowa i jej syn Tadeusz Netczuk. Próby poszukiwań genealogicznych podejmowali także w XX w. przedstawiciele poszczególnych linii. Jednakże dopiero skoordynowanie naszych działań w Klubie Rodu Netczuków najpierw w 1994, a potem w 1999 roku, przypieczętowane nawiązaniem współpracy z gałęzią Wiktora i Alfredem Netczukiem w 2006 r. umożliwiło nam zebranie rozproszonej wiedzy w jeden zbiór informacji, wspomnień, pamiątek i fotografii.
    Przez te 20 lat przebyliśmy bardzo długą drogę zdobywając doświadczenie badawcze w zakresie archiwalnych kwerend na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza, w trzech Archiwach Państwowych i kilku oddziałach zamiejscowych, w archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, w archiwach diecezjalnych i parafialnych (ponad 20 różnych parafii), jak również w Centralnym Archiwum Wojskowym. Prowadziliśmy korespondencję z kilkudziesięcioma instytucjami i blisko 200 osobami, które udzieliły nam informacji na temat naszych krewnych. Wszystkim którzy nas wspierali serdecznie dziękujemy. Nie obyło się też bez powaznych problemów zwłaszcza w kontaktach z kilkoma archiwami parafialnymi. Nadal przed nami wielkie wyzwania badawcze, wymagające zangażowania. 
    Nie udało się nam przeprowadzić wszystkich zaplanowanych kwerend, zwłaszcza tych najwazniejszych w Międzyrzecu, głównie ze względu na braki kadrowe. Nie udało się także stworzyć do tej pory jednej cyfrowej bazy pamiątek, fotografii i wspomnień. Na tym polu musimy liczyć na zaangażowanie
Was wszystkich, gdyż sami we trzy osoby temu nie podołamy. 
    W miarę możliwości  oprócz publikacji wyników, opracowywania kolejnych sekcji serwisu internetowego, sporo czasu pochłania samo porządkowanie zebranych danych w archiwum, które w przyszłości powinno być użyteczne i czytelne dla wszystkich, nie tylko zaś dla jego twórców. Nie chcemy zostawić po sobie kilkunastu kartonów bezładnych papierów, lecz opracowane względnie czytelnie archiwum.
    Wiele jeszcze przed nami, można rzec że jesteśmy u poczatku drogi, ale razem będziemy kontynuować to wspólne dzieło. Wszystkich krewnych, którzy znajdą w tablicach swoich przodków zapraszamy do
kontaktu z nami, do uzupełniania, poprawiania i dzielenia się swoimi materiałami, zdjęciami i wspomnieniami.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!