Archiwalia i biogramy ofiar wojen i represji

Szanowni Krewni, informujemy, że wkrótce zakończymy aktualizację biogramów z działu Znane postaci - Ofiary wojen i represji. Część biogramów została na nowo opracowana w oparciu o najnowsze kwerendy z lat 2010-2012:
Czesław Netczuk 
Eugeniusz Netczuk 
Kazimierz Netczuk
Władysław Netczuk
Jan Netczuk
Franciszek Netczuk vel "Leszczuk"
Dodaliśmy też biogramy członków wschodniej - ukraińskiej gałęzi Netczuków, żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli podczas II wojny światowej. Są to: 
Aleksander Stepanowicz Netczuk
Daniłł Emieljanowicz Netczuk
Aleksiej Efimowicz Netczuk
Iwan Michaiłowicz Netczuk
Michaił Artemiewicz Netczuk.
Wschodnia gałąź Netczuków została roboczo opracowana w ostatniej wersji Tablic Genealogicznych z lipca. Jednocześnie zaktualizowano dane źródłowe na stronach: Badania - Wyniki badań: Archiwa, Bibliografia i Internet. Wprowadzono w sekcji Wyniki badań dział Cmentarze, w wydaniu z 2008 r. Zlinkowano osoby w działach Badania oraz Znane postaci.

    21 sierpnia wysłaliśmy stosowne formularze i pismo (DGRN/12/8/2012) do Dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego z wnioskiem o zgodę na udostepnienie akt personalnytch księży z lat 1897-1938, w celu zbadania losów ks. kanonika Adolfa Netczuka vel Netczyńskiego i uzupełnienia jego biogramu. Liczymy na znalezienie w aktach choćby jednego dokumentu z jego odręcznym pismem, być może też fotografii. Jak informowaliśmy 31 lipca uzyskaliśmy informację, że w archiwum tym znajdują się akta dotyczące naszego krewnego.
    W naszej odpowiedzi do Archiwum Muzeum na Majdanku (DGRN/13/8/2012) podziękowaliśmy pracownikom Muzeum za ich ważną dla nas pracę.

    20 sierpnia otrzymaliśmy odpowiedź (IV-4501-127/12) od Pani Anny Wójcik Kierownik Archiwum Muzeum Państwowego na Majdanku. Niestety w zachowanych dokumentach archiwalnych pozostałych po dawnym KL Lublin/Majdanek nie ma żadnych informacji o losach Kazimierza Netczuka - bagnoskiego zakładnika aresztowanego przez hitlerowców podczas akcji odwetowo-represywnej w 1942 r. w Pereszczówce. 
    Istniała możliwość, że Kazmierza zarejestrowano pod zniekształconym nazwiskiem, gdyż Niemcom sprawia ono trudności w wymowie. Jednak nie znaleziono zniekształconych i podobnych wersji nazwiska (Neczko, Neczuk, Leszczuk, Leszuk, Natczuk, Naczuk, Metczuk, Wetczuk) na listach więźniów. Dokumenty Kazimierza zniszczył okupant przed likwidacją obozu. Jedynym świadectwem uwięzienia i losów Kazimierza są wspomnienia i zeznania Edmunda Małaszuka współziomka z Drelowa i ocalałego więźnia Majdanka, odnotowane w Archiwum Muzeum pod sygn. VII-1024, a także w Roczniku Międzyrzeckim przez Feliksa Olesiejuka. 
    Przesłany dla Archiwum krótki biogram Kazimierza Netczuka znajdzie się w Zbiorze Opracowań przygotowywanym przez pracowników Muzeum na Majdanku.

    18 sierpnia wysłaliśmy pismo (DGRN/11/8/2012) do Pani Anny Wójcik Kierownik Archiwum Muzeum Państwowego na Majdanku z wnioskiem o udzielenie informacji o Kazimierzu Netczuku - byłym więźniu tego obozu.